PET – se uplatnil především při výrobě vláken vynikajících nemačkavostí a malou navlhavostí (např. Dacron; na textilních výrobcích můžeme najít nesprávnou zkratku PES, která označuje příslušnost tohoto polymeru k polyesterům), lahví (obvykle označovaných jen zkratkou PET) a dalších obalů a fólií. Tenké fólie jsou často používány pod obchodním názvem Mylar. Znám je pod řadou dalších obchodních názvů, např. Arnite, Impet, Rynite, Ertalyte, Hostaphan, Melinex, Dacron, Terylene, Trevira atd.
V závislosti na procesu výroby a zpracování (rychlosti chladnutí taveniny) je možno připravit téměř amorfní PET (průhledný) a polokrystalický PET (mléčně zakalený). Připravuje se polykondenzační reakcí (esterifikací) ethylenglykolu (ethan-1,2-diolu) s kyselinou tereftalovou.
Tenolan – Biaxiálně orientované polyesterové fólie jsou jedním z nejkvalitnějších a nejpoužívanějších materiálů pro výrobu flexibilních obalů.
Fólie Tenolan jsou vhodné pro balení potravin (provedení N), ale běžně se používají i pro balení technických produktů.
PE
– Je odolný vůči kyselinám i zásadám, použitelný do teploty kolem 80 stupňů Celsia. Vyrábí se z něj smrštitelné folie, roury, ozubená kola, ložiska, textilní vlákna, nejrůznější hračky, sáčky (mikroten) a elektrotechnická izolace.Rozlišují se dva základní druhy polyethylenu: LDPE (s nízkou hustotou) a HDPE (s vysokou hustotou).
V poslední době se HDPE používá při výrobě kompozitního materiálu na bázi dřeva – woodplastic, který se používá jako náhrada dřeva v mnoha oborech. Polyethylen je v současnosti nejpoužívanějším polymerem na světě. Jeho zásluhou předčila již v roce 1979 produkce plastů celosvětovou výrobu oceli. Jeho roční produkce je odhadována na více než 60 milionů tun.[
AL
– Přestože hliník patří mezi prvky nejvíce zastoupené v zemské kůře, patřila jeho průmyslová výroba do ještě poměrně nedávné doby k velmi obtížným procesům. Je to především z toho důvodu, že elementární hliník nelze jednoduše metalurgicky vyredukovat z jeho rudy jako např. železo koksem ve vysoké peci. Teprve zvládnutí průmyslové elektrolýzy taveniny kovových rud umožnilo současnou mnohasettunovou roční produkci čistého hliníku.Při elektrolýze se z taveniny směsi předem přečištěného bauxitu a kryolitu o teplotě asi 950 °C na katodě vylučuje elementární hliník, na grafitové anodě vzniká kyslík, který ihned reaguje s materiálemelektrody za vzniku toxického plynného oxidu uhelnatého, CO.
PAP
– Papír je tenký, hladký materiál vyráběný zhutněním vlákna. Použitá vlákna jsou obvykle přírodní a založená na celulóze. Nejobvyklejší materiál je buničina vyrobená ze dřeva (většinou smrk), či ze sekundárních vláken (sběrový papír), ale mohou být použity i jiné rostlinné vláknité materiály jako bavlna, a konopí.PA
– Polyamidová vlákna (mezinárodní zkratka: PA) jsou to vlákna z lineárních makromolekul, v jejichž řetězcích se opakují funkční amidové skupiny, výchozí materiál je ropa, ze které vznikají chemickým procesem základní surovinyPP
– Polypropylenje termoplastický polymer ze skupiny polyolefinů, které patří mezi nejběžnější plasty, používá se v mnoha odvětvích potravinářského a textilního průmyslu a v laboratorních vybaveních. olypropylen má podobné fyzikálně-chemické vlastnosti jako polyetylen. Křehne při nízkých teplotách, kolem 140–150 stupňů Celsia měkne, kolem 160–170 stupňů Celsia se taví. Je odolný vůči olejům, organickým rozpouštědlům a alkoholům, dobře rozpouští se v xylenech či tetrahydronaftalenu. Polypropylen vyniká velmi dobrou chemickou a mechanickou odolností.Ekologické folie
– Nezbytným prvkem pro výrobu ekologických fólií jsou oxo-biodegradabilní přísady (OBP), které změní chování plastových fólií tak, že postupně degradují „rozpadají se“. Přísady tak napomáhají urychlit životní cyklus hlavního materiálu. Plastové fólie, vyrobené s použitím OBP přísad, degradují v podmínkách působení slunečního UV záření, vlhkosti a mechanického tlaku. Oxo-biodegradabilní přísady (OBP) lze doplnit do výroby HDPE i LDPE fólií.- Materiál může být „naprogramován“ tak, aby poskytoval různou délku životnosti fólie, a to v závislosti na požadavcích na výrobek. Délku rozpadu lze zvolit od 3 do 12 měsíců. Proces oxo-degradace pak začne okamžikem působení výše popsaných mechanicko-fyzikálních vlivů na fólii či produkt z ní vyrobený. Tedy např. ekologické tašky, skladované v původním balení (v krabici) nepodléhají rozkladu. Vlastní proces rozpadu je zahájen až v okamžiku vybalení, tedy za působení denního světla, mechanického pnutí a vlhkosti – běžným užitím tašky.
- Fólie s přísadami OBP lze zpracovávat stejným způsobem, na stejném výrobním zařízení jako běžné polyetylenové folie.
- Technologie je kompatibilní se všemi metodami skládkování, kompostování, recyklace a spalování.
- Polymery OBP jsou ekologicky příznivé. Výsledným produktem po degradaci je CO2, voda a minerální látky. Oxo-biodegradací OBP nevzniká metan a nezanechává fragmenty plastů v půdě.
- Přísady OBP prošly eko-toxikologickými testy, jako např. klíčivost semen, růst rostlin a přežití organismů, provedenými dle normy British National Standards ON S 2200 a ON S 2300.
- Výrobky používající tuto technologii jsou plně ve shodě se stávajícími požadavky evropských i amerických institucí Food & Drug Administration na kontakt s potravinami.
- Technologii lze uplatnit pro většinu aplikací plastů od balení potravin, přes nákupní tašky či zemědělské fólie až po krycí fólie ve stavebnictví i medicínské aplikace.